2021. ЗАСГИЙН ГАЗАР

2021 оны 01-р сараас

2021 оны 1-р сарын 29-ны өдөр эмхлэн байгуулагдсан. Ерөнхий чиг үүргийн 6, чиглэлийн 8, нийт 14 яам, 17 сайд, 12 тохируулагч агентлаг, 24 хэрэгжүүлэгч агентлагтай


Улсын Их Хурлын гишүүн, Монгол Улсын Ерөнхий сайд Лувсаннамсрайн Оюун-Эрдэнэ

Ерөнхий сайдын ахлах зөвлөх Жадамбын Энхбаяр, хууль зүйн бодлогын зөвлөх Лхагвын Цэдэвсүрэн, эдийн засгийн бодлого, төсөл хөтөлбөрүүдийг хариуцсан зөвлөх Т.Хаш-Эрдэнэ, орчны бохирдол, нийгмийн асуудал хариуцсан зөвлөх Я.Төмөрбаатар, зөвлөх Ариунболдын Амундра, зөвлөх Лхамжавын Батжав

Тагнуулын ерөнхий газар: Дарга Пэлжээгийн Одонбаатар, тэргүүн дэд дарга Аюушжавын Бат-Эрдэнэ, дэд дарга Сүрэнжавын Хүдэрчулуун

Харилцаа холбоо, мэдээллийн технологийн газар: Дарга Батцэнгэлийн Болор-Эрдэнэ

Үндэсний хөгжлийн газар: дарга Ханджавын Батжаргал, дэд дарга Баясгалантын Булганчимэг, дэд дарга Баасандаваагийн Дөлгөөн

Төрийн өмчийн бодлого, зохицуулалтын газар: дарга Болдын Цэнгэл

Биеийн тамир, спортын газар: Дарга Ц.Шаравжамц, дэд дарга Ц.Одонбаяр


Монгол Улсын Шадар сайд Сайнбуянгийн Амарсайхан

Ахлах зөвлөх бөгөөд ажлын албаны дарга Л.Саянаа

Зөвлөх О.Мөнхдалай

Онцгой байдлын ерөнхий газар: дарга, бригадын генерал  Г.Ариунбуян, тэргүүн дэд дарга, хурандаа Ж.Чүлтэмсүрэн, дэд дарга, хурандаа Б.Ууганбаяр, дэд дарга, хурандаа Ц.Ганзориг

Шударга өрсөлдөөн, хэрэглэгчийн төлөө газар: Дарга Бат-Өлзийн Бат-Эрдэнэ

Мэргэжлийн хяналтын ерөнхий газар: дарга Т.Гантулга,

Стандарт, хэмжил зүйн газар: Даргын үүрэг гүйцэтгэгч Б.Билгүүн


Засгийн газрын Хэрэг эрхлэх газар

УИХ-ын гишүүн, Засгийн газрын хэрэг эрхлэх газрын дарга Цэндийн Нямдорж

Тэргүүн дэд дарга Бямбажавын Ганбат

Дэд дарга Ургамалын Бямбасүрэн

Дэд дарга; Б.Энх-Амгалан

Дэд дарга Б.Солонго


Байгаль орчин, аялал жуулчлалын яам

УИХ-ын гишүүн, Байгаль орчин, аялал жуулчлалын сайд Нямжавын Уртнасан

Дэд сайд Цэрэндоржийн Батбаяр

Төрийн нарийн бичгийн дарга Д.Ганболд

Цаг уур, орчны шинжилгээний газар: Дарга Сэвжидын Энхтүвшин, дэд дарга Баттулга Батаагийн

Усны газар: Дарга Шарын Мягмар


Гадаад харилцааны яам

Гадаад харилцааны сайд Батмөнхийн Батцэцэг

Дэд сайд Батсүмбэрийн Мөнхжин,

Төрийн нарийн бичгийн дарга Нямдоржийн Анхбаяр


Сангийн яам

УИХ-ын гишүүн, Сангийн сайд Болдын Жавхлан

Дэд сайд Санжаагийн Мөнгөнчимэг,

Төрийн нарийн бичгийн дарга Санжаагийн Наранцогт

Гаалийн ерөнхий газар: Дарга Батболдын Асралт,  дэд дарга Б.Батхишиг;

Татварын ерөнхий газар: Дарга Батжаргалын Заяабал


Хууль зүй, дотоод хэргийн яам

УИХ-ын гишүүн, Хууль зүй, дотоод хэргийн сайд Хишгээгийн Нямбаатар

Дэд сайд Сайннямбуугийн Баатаржав

Төрийн нарийн бичгийн дарга Барсүрэнгийн Баасандорж

Цагдаагийн ерөнхий газар: Дарга, дотоодын цэргийн командлагч, цагдаагийн хурандаа Жамсранжавын Болдтэргүүн дэд дарга, цагдаагийн хурандаа Цэвээндоржийн Ням-Осордэд дарга, цагдаагийн хурандаа Рэгжийбуугийн Отгонжаргал, дэд дарга, цагдаагийн хурандаа Жанчивын Амгалан

Хил хамгаалах ерөнхий газар: Дарга, хилийн цэргийн командлагч, бригадын генерал Жамсрангийн Бямбасүрэн; тэргүүн дэд дарга, хилийн цэргийн штабын дарга Нямбуугийн Ганболд; дэд дарга Бадарчийн Алтанхүү; дэд дарга Хожгорын Лхагвасүрэн

Улсын бүртгэлийн ерөнхий газар: Дарга Дагвадоржийн Дэлгэрсайхан, дэд дарга Г.Билгүүн

Архивын ерөнхий газар: Дарга Самдангийн Энхбаатар; дэд дарга Чулууны Оюунчимэг

Шүүхийн шийдвэр гүйцэтгэх ерөнхий газар: Дарга Дэлэгийн Загджав, тэргүүн дэд дарга бөгөөд хорих ял эдлүүлэх албаны дарга Д.Дамдинцэрэн, дэд дарга бөгөөд шийдвэр гүйцэтгэх албаны дарга А.Намсаманд

Гадаадын иргэн, харьяатын газар: Дарга Нэргүйн Ууганбаяр, дэд дарга Даваасүрэнгийн Мөнхбаатар

Оюуны өмчийн газрын дарга Баттөмөрийн Энхсүх


Хүнс, хөдөө аж ахуй, хөнгөн үйлдвэрийн яам

Хүнс, хөдөө аж ахуй, хөнгөн үйлдвэрийн сайд  Загджавын Мэндсайхан

Сайдын зөвлөх Намсрайн Цэрэнбат

Дэд сайд Гомбодоржийн Батсуурь

Төрийн нарийн бичгийн дарга Төмөр-Уяагийн Жамбалцэрэн

Мал эмнэлгийн ерөнхий газар: Дарга, улсын ерөнхий малын эмч Д.Түмэндэмбэрэл, дэд дарга С.Батсайхан

Жижиг дунд үйлдвэрийг хөгжүүлэх сан: Захирал Б.Батцэцэг

Хөдөө аж ахуйг дэмжих сан: Захирал Н.Төмөрхүү, дэд захирал Н.Алтанзагас, М.Цэрэндорж


Батлан хамгаалах яам

Батлан хамгаалахын сайд, бригадын генерал Гүрсэдийн Сайханбаяр,

Дэд сайд Батсүхийн Баярмагнай

Төрийн нарийн бичгийн дарга, хурандаа Д.Ганхуяг

Зэвсэгт хүчний жанжин штаб: Дарга, бригадын генерал Довчинсүрэнгийн Ганзориг, нэгдүгээр орлогч дарга, хурандаа Цэвэлмаагийн Жавхланбаатар, орлогч дарга, хошууч генерал Жамбаагийн Бадамбазар.


Барилга, хот байгуулалтын яам

Барилга, хот байгуулалтын сайд Бэгзжавын Мөнхбаатар

Дэд сайд Энхтүвшингийн Золбоо

Төрийн нарийн бичгийн дарга Сандагийн Магнайсүрэн

Газар зохион байгуулалт, геодези, зураг зүйн газар: Дарга Цэвэлсодномын Ганхүү, орлогч дарга Алтанцэцэгийн Батбаяр


Боловсрол, шинжлэх ухааны яам

УИХ-ын гишүүн, Боловсрол, соёл, шинжлэх ухааны сайд Лувсанцэрэнгийн Энх-Амгалан

Дэд сайд Ганболдын Ганбаяр

Төрийн нарийн бичгийн дарга Дааданхүүгийн Батбаатар

Боловсролын зээлийн сан: Захирал Ж.Ариунболд 

Шинжлэх ухаан, технологийн сан: Захирал Мажигийн Тунгалаг 


Соёлын яам

Соёлын сайд Чинбатын Номин

Дэд сайд Мөнхөөгийн Батбаяр

Төрийн нарийн бичгийн дарга Гэндэндарамын Эрдэнэбат

Соёл, урлагийн газар: Цэнд-Аюушийн Нацагдолгор


Зам, тээврийн хөгжлийн яам

Зам тээврийн хөгжлийн сайд Лувсангийн Халтар

Сайдын зөвлөх Ж.Бямбадорж

Дэд сайд Жалбасүрэнгийн Бат-Эрдэнэ 

Төрийн нарийн бичгийн дарга Сандагдоржийн Батболд

Иргэний нисэхийн ерөнхий газар: Дарга Лувсансамбуугийн Бямбасүрэн; дэд дарга Б.Алтанцом

Зам тээвийн хөгжлийн яамны бүтэц, бүрэлдэхүүн (2020 оны 9-р сарын байдлаар)


Уул уурхай, хүнд үйлдвэрийн яам

Уул уурхай, хүнд үйлдвэрийн сайд Гэлэнгийн Ёндон

Дэд сайд Отгоншарын Батнайрамдал

Төрийн нарийн бичгийн дарга Ганболдын Нандинжаргал

Ашигт малтмал, газрын тосны газар: Дарга Хишигжаргалын Хэрлэн, орлогч дарга Ц.Эрдэнэбаяр,

Үндэсний геологийн алба: Дарга О.Чулуун, дэд дарга Б.Уянга


Хөдөлмөр, нийгмийн хамгааллын яам

Хөдөлмөр, нийгмийн хамгааллын сайд Аюушийн Ариунзаяа

Дэд сайд Сархадын Зулпхар

Төрийн нарийн бичгийн дарга Гомбосүрэнгийн Өнөрбаяр

Нийгмийн даатгалын ерөнхий газар: 

Хөдөлмөр, халамжийн үйлчилгээний ерөнхий газар: Дарга Б.Нямдаваа

Гэр бүл, хүүхэд, залуучуудын хөгжлийн газар: Дарга М.Энх-Амар; дэд дарга Б.Халиун

Хөгжлийн бэрхшээлтэй хүний хөгжлийн газар: Дарга Э.Тамир

Нийгмийн даатгалын үндэсний зөвлөл


Эрчим хүчний яам

Эрчим хүчний сайд Нансалын Тавинбэх

Дэд сайд Мягмарсүрэнгийн Баярмагнай

Төрийн нарийн бичгийн дарга Б.Насантогтох


Эрүүл мэндийн яам

Эрүүл мэндийн сайд Сэрээжавын Энхболд

Дэд сайд Мажигсүрэнгийн Баттүвшин

Төрийн нарийн бичгийн дарга Цэвэгмидийн Эрдэмбилэг

Эрүүл мэндийн даатгалын ерөнхий газар. Дарга Л.Бямбасүрэн; дэд дарга Б.Пүрэвсүрэн

Эрүүл мэндийн даатгалын үндэсний зөвлөл


Төсвөөс санхүүждэг бусад байгууллагууд

Шинжлэх ухааны академи

Ерөнхийлөгч Д.Рэгдэл


Харилцаа холбооны зохицуулах хороо: 

  1. Гончиг Чинзориг, Харилцаа холбооны зохицуулах хороо (ХХЗХ)-ны дарга
  2. Алтанхуяг Үйлстөгөлдөр, ХХЗХ-ны гишүүн, Ерөнхий сайдын зөвлөх
  3. Баатаржав Чинбат, ХХЗХ-ны гишүүн
  4. Батсүх Балгансүрэн, ХХЗХ-ны гишүүн
  5. Эрдэнээ Энхтуяа, ХХЗХ-ны гишүүн, ХЗДХЯ-ны БХЗГ-ын дарга
  6. Эрдэнэдалай Алтанбагана, ХХЗХ-ны гишүүн
  7. Өлзийбаяр Золбаяр, ХХЗХ-ны гишүүн, Засгийн газрын ахлах референт
  8. Түмэн-Өлзий Наранмандах, ХХЗХ-ны хуралдааны нарийн бичгийн дарга, (Доктор /Ph.D./, Дэд профессор)

Эрчим хүчний зохицуулах хороо:

Дарга А.Тлейхан 

Эрчим хүчний зохицуулах хорооны гишүүд буюу зохицуулагч:

  1. Эрдэнэчулууны Түвшинчулуун
  2. Баасанжавын Баттулга
  3. Орон тооны бус зохицуулагч У.Мягмарсүрэн
  4. Орон тооны бус зохицуулагч Баатарын Амарсанаа
  5. Орон тооны бус зохицуулагч Э.Самдан

Төрийн өмчит ба төрийн өмчийн оролцоотой хуулийн этгээдүүд

Монголын хөрөнгийн бирж ТӨХК / Монгол Улсын хөгжлийн банк ХХК / Төрийн банк ХХК / Үнэт цаасны төвлөрсөн хадгаламжийн төв ХХК      

“Эрдэнэс Монгол” ХХК“Эрдэнэс Оюу толгой” ХХК (“Оюутолгой” ХХК-ийн 34 хувь) / “Эрдэнэс Тавантолгой” ХК / “Багануур” ХК (75 хувь) / “Шивээ овоо” ТӨОХК (90 хувь) / “Монатом” ХХК “Гашуун сухайт авто зам” ХХК /“Эрдэнэс Метан” ХХК / “Эрдэнэс Шивээ энержи” ХХК (50 хувь)

“Эрдэнэт үйлдвэр” ХХК / “Монголросцветмет” ХХК / “Дарханы төмөрлөгийн үйлдвэр” ХХК / “Геологийн төв лаборатори” ТӨҮГ / “Монгол Ус” ТӨҮГ

Улаанбаатар төмөр зам ХНН / Монголын төмөр зам ТӨХК / Автотээврийн үндэсний төв ТӨҮГ / Зам тээврийн хөгжлийн төв МИАТ ТӨХК / Хөшгийн хөндийн нисэх онгоцны буудал ТӨХК / Далайн захиргаа ТӨҮГ 

Дулааны цахилгаан станц 4 ТӨХК / Дулааны цахилгаан станц 4 / ТӨХК  Цахилгаан дамжуулах үндэсний сүлжээ ТӨХК / Улаанбаатар цахилгаан түгээх сүлжээ ТӨХК / Улаанбаатар дулааны сүлжээ ТӨХК   

Монголын цахилгаан холбоо ХК / Мэдээлэл холбооны сүлжээ ХХК / Радио, телевизийн үндэсний сүлжээ ТӨҮГ

“Төрийн орон сууцны корпораци” ТӨҮГ /Хөдөө аж ахуйн бирж ХХК / “Бөртө” ТӨҮГ / Монгол шуудан ХК Дипломат байгууллагын үйлчилгээ эрхлэх газар ТӨҮГ 

Монгол Улсын их сургууль ТБАГУТҮГ / Монгол Улсын боловсролын их сургууль ТБАГУТҮГ / Анагаахын шинжлэх ухааны үндэсний их сургууль / Шинжлэх ухаан, технологийн их сургууль ТБАГУТҮГ / Соёл урлагийн их сургууль ТБАГУТҮГ / Худалдаа үйлдвэрлэлийн их сургууль БСБ / Хөдөө аж ахуйн их сургууль ТБАГУТҮГ/ Хүмүүнлэгийн ухааны их сургууль БСБ / Санхүү, эдийн засгийн их сургууль НҮТББ / Үндэсний батлан хамгаалахын их сургууль / Хууль сахиулахын их сургууль ТБАГУТҮГ

Монголкино нэгтгэл ТӨҮГ 


 Орон нутгийн өмчийн оролцоотой хуулийн этгээд

“Тавантолгой” ХК Ι “Могойн гол” ХК Ι “Баянтээг” ХК

2020.07 – 2021.01. ЗАСГИЙН ГАЗАР